CARL CHRISTIAN CHRISTENSEN, sängar, ett par, jugend, signerade och daterad 1919.
Fanerade med valnöt. Bågformade sänggavlar med skuren dekor. Yttre längd ca 200 cm, bredd 95 cm, höjd 162 cm. Inre längd 190 cm, bredd 85 cm.
Bruksskick. Sprickor. Repor och märken. Ställvis blekt. Ena sängens botten högre placerad.