CARL CHRISTIAN CHRISTENSEN, piedestal, signerad samt daterad 1905, samt byst, gips, osignerad.
Piedestal av vitmålat trä i form av kolonn med lagerkrans vid bas. Antikiserande byst av gips. Höjd 132+ 70 cm.
Bruksskick. Märken. Lagning på bystens näsa.