CARL CHRISTIAN CHRISTENSEN, karmstol, barockstil, signerad och daterad 1909.
Stomme av ek med rikt skuren dekor av blommor och bladslingor. Genombrutet krön med putti uppbärande krona. Ryggbricka flankerad av vridna pelare samt med läderklätt mittparti. Volutformade framben och svängda bakben. Sits med läderklädsel.
Bruksskick. Sprickor. Nedsutten stoppning. Spik saknas på sits.