CARL CHRISTIAN CHRISTENSEN, bokhylla, signerad och daterad 1909.
Ek. Hyllor, skåp med bakomliggande hyllinredning samt lådor. Skuren och snidad dekor av rosor samt ugglor. Bredd ca 210 cm, djup 42 cm, höjd ca 205 cm. Nyckel finns.
Slitage och märken. Torrsprickor. Fläckar. Dekorbortfall, medföljande. En lådas lås kärvar.