CARL CHRISTENSEN, stolar, 6 st, signerade och daterade 1919.
Vitmålade. Genombruten balusterbricka samt claw-and-ball-fötter. Lösa stoppade sitsar med randig textilklädsel. Sitthöjd ca 45 cm, total höjd 103 cm.
Slitage med färgbortfall. Synliga skarvar och sprickor. Troligen senare målning. Senare klädsel.