OLAVI HÄNNINEN, soffgrupp, 3 delar, "Bumerang", tillverkare HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1960-tal.
Mahogny stomme, armstöd med tvinnad läder. Original kuddar och klädsel.
Soffa, längd 173 cm. Sitthöjd 39 cm. Total höjd 74 cm.
Fåtölj, bredd 70 cm. Sitthöjd 41 cm. Total höjd 74 cm.
Tidsrelaterat slitage på kuddar och klädseln. Ställvis slitage på stommarna.
Muovituolista raitiovaunuun, Olavi Hänninen – sisustusarkkitehti 1920-1992, Multikustannus 2006. Sid 51.