Fanerat med teak. Dörrpar med stiliserad dekor i relief, bakomliggande hyllplan och lådor. Bredd 105, djup 44, höjd 145,5 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken. Ställvis blekt. Fläckar.
Modellen avbildad Siesing, Andreas: "Svenska Möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970" Atlantis 2015. Sid 490.