Fanerat med teak. Delvis svartmålat. Ben av metall. Två skjutbara skåpdörrar samt fem lådor. Längd 191 cm, bredd 44 cm, höjd 66 cm.
Bruksskick. Senare målning och ben. Smärre avslag.