För 12 ljuspunkter, stomme av mässing, kupor av färgat glas. Diameter ca 70, höjd ca 175 cm.
Smärre slitage. Kuporna med smärre kantnagg. Ej funktionstestad.
Enligt uppgift har taklampan hängt i en bank mellan 1953-1976.