Stomme i gulmetall med tio ljuspunkter. Kupor i klarglas. Ljusringens diameter 74 cm. Stång i tre delar, längd 219 + 220 + 87 cm.
Skadade lampsocklar. Troligen delvis senare kupor. Nagg och avslag. Slitage och märken med ställvis bortfall av ytbehandling. Ej funktionstestad.