Kaffekanna, höjd 25 cm. Sockerskål och gräddsnäcka, invändigt förgyllda, höjd ca 10 cm inkl hänklar. Sockertång med förgyllda klor, "Musslan", längd 11 cm.
Sammanlagd vikt 1289 g.
Obetydligt slitage. Kannan invändigt med bruksslitage. Sockertången med gravering.