EWALD DAHLSKOG, 2 stycken skålar, fajans, Bo Fajans, 1940-tal.
Nr D314 samt D329. Musselformationer med glasyr i blå samt gula toner. Längd 20-35 cm.
Mindre skålen med krackelyr. Smärre slitage.