HERTHA BENGTSON, servisdelar, 55 delar, porslin, "Blå eld", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.
4 mattallrikar 25 cm
10 assietter 23 cm
9 skålar 20 cm
3 äggkoppar
4 st salt/pepparstöare
1 såsskål
1 serveringstallrik
2 karotter med lock
9 uppläggningsskålar i olika storlekar
10 uppläggningsfat olika storlekar
1 runt uppläggningsfat 33 cm
Vattenkanna 24 cm
Slitage. Flertalet med nagg, märken, repor, färgbortfall, krackelyr och missfärgningar