Dekor av blommor och kant i guld. Består av elva kaffekoppar med fat (d: 15 cm), tolv assietter (d: 17 cm), en mjölkkanna och en sockerskål.
Åldersrelaterat slitage. Sprickor i två av delarna. Nagg/avslag på en kopp.