Kaffekanna och sockerskrin med blomsterkvist på lock. Monogram. Kaffekanna med trähandtag, höjd 19 cm. Sockerskrin, höjd 10 cm och gräddkanna, höjd ca 9 cm. Gräddkanna och sockerskrin invändigt förgyllda. Tot ca 1.260g
Smärre ytslitage och monogram.
Ett set gavs som riksgåva i samband Gustav Adolf och prinsessan Sibyllas bröllop,