Dekor i famille rosefärger, mot celadonbakgrund, med motiv av växtligheter samt fjärilar, diameter 19,3/26 cm.
Slitage, större fat med smärre ommålning på ett löv. Ett mindre fat med nagg. Ett mindre fat med kantspricka, ett mindre fat med spricka på kroppen.