Runda saltkar på tre fötter, invändigt förgyllda. Graverad dekor. Insatser av slipat glas. Saltkar 4,5 cm. Saltskedar 6 cm. Total vikt utan glas 295 gram. I originaletui.
Smärre slitage. En glasinsats med större nagg, en med smärre nagg och en med nedslipad nagg.