KAY FISKER, kanna, Firma Anton Michelsen, Köpenhamn, Danmark, 1967, sterling.
Droppformad, mynningen övergår i handtag. Höjd 24 cm, vikt ca 595 g.
Bucklor på livet, slitage, fotkanten med små slagmärken och gravyr: "V&S 1917-1967 D.D.S.F."
Lise Funder, "Dansk Sölv 20.århundrede", Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck, Köpenhamn 1999. Se bild sid 93.
Modellen formgiven år 1928.