Målad furu. Skuren dekor. Rygg med krönande kärve. Längd 180, djup 58, höjd 115, sitthöjd 52 cm.
Färgbortfall. Slitage. Senare målning. Renoverad. Kompletterad, bland annat vissa ben samt lock och botten senare. Torrsprickor. Förstärkningar. Lagningar på krön.