Tvådelat. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllor, hylldjup ca 36 cm. Underdel med tre lådor, beslag av mässing, de två övre med samma nyckel. Totalbredd 125, djup 57, höjd totalt ca 220 cm. Nyckel finns.
Renoverat, senare kompletteringar. Åldersrelaterat slitage och repor. Senare beslag.