Fanerad med mahogny, rektangulär skiva av kalksten med fasad kant, relådig, med avfasade kannelerade hörn, märkt SEAST (Stockholms snickaraämbete), längd 111, bredd 54, höjd 84 cm Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Repor. Nagg. Märken. Lagning. En list lös. Senare skiva.