Fanerad med valnöt, rektangulär form, upptill låda samt skrivklaff med lådinredning, nedtill tre lådor, flankerande spiralvridna kolonnetter, längd 120, bredd 60, höjd 145 cm Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Nagg. Märken. Repor. Torrsprickor.