Mahogny och mahognyfaner. Stolar med genombruten rygg, lös stoppad sits. Sitthöjd ca 45 cm. Ryggens höjd 87 cm. Bord med tredelade pelarben, fotavslutningar med hjultrissor av mässing. En iläggsskiva à 56 cm. Bordets längd 172. Bredd 107. Höjd 77 cm.
En stol med löst ben. Slitage. Repor. Märken. Fläckar.