Benvit botten med polykroma fåglar, rovdjur, hjortar, palmett- och blomslingor. Kamelhårsfärgad huvudbård med fåglar, boteh-, palmett- och blomranka. Inre sekundärbården med kartusch med inskription.
Något slitage och smutsig, fläckar, obetydliga skador.