Mahogny och mahognyfanér. Stolar från 1800-talets slut med lös stoppad sits klädd med textil. Bord enligt uppgift inköpt 1985 med två iläggsskivor med sarg á 37 cm. Stolarnas sitthöjd 49. Bordets längd (162+37+37) 236, bredd 106, höjd 76 cm.
Slitage. Repor. Märken. Färgbortfall. Fanerskador.