SPEGEL OCH KONSOLBORD, nyrokoko/rokokostil, tidigt 1900-tal.
Förgyllda och bronserade. Spegeln med krön med dekor av duvor, fackla och pilkoger, etikettmärkt August Bergin & Co Stockholm. 165 x 70 cm. Konsolbord med skiva av marmor. Bredd 73, djup 33, höjd 80 cm.
Spegel och konsolbord ej ursprungligen sammanhörande. Anlupet glas. Slitage. Färgbortfall. Dekorskador. Nagg. Lagning på konsolbord.