Svärtat trä, inläggningar och beslag av mässing. Skiva av marmor. Dörr med bakomliggande hyllplan. Svängd front. Bredd 113, djup 43, höjd 106 cm. Nyckel finns.
Slitage. Nagg. Defekt gångjärn. Torkad dörr. Torrsprickor. Något lösa inläggningar. Dekorbortfall. Färgbortfall.