Delvis förgylld stomme behängd med slipade prismor. Nio ljusarmar samt sex senare elektrifierade ljuspunkter. Dekor av blomster och bladverk. Diameter ca 55 cm, höjd ca 74 cm.
Ej funktionstestad. Prismor saknas. Nagg och avslag. Bruksskick med slitage.