Fanerad med mahogny, delvis skuren dekor. Krön samt nederdel med målade antikiserande motiv. Tvådelat fasettslipat kvicksilverfolierat glas. 149 x 51 cm.
Renoverad och kompletterad. Smärre skador, lagningar och slitage. Anlupet glas, maskstunget bakstycke.