Mahognyfaner. Dekorativa metallbeslag med bland annat motiv av gripar. Kulfötter och dekor av kolonner. Vitrindörr med bakomliggande hyllplan i glas. Belysning invändigt. Bredd 90, djup 44, höjd 149 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Slitage. Senare hyllplan och belysning. Slitage. Repor. Lister delvis lösa. Listdelar saknas. Fanerskador.