Tvådelat. Fanerat med alrot med flera träslag. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllor. Underdel med sex lådor. Beslag av förgylld mässing. Bredd 145, djup 55, höjd 194 cm. Nyckel finns.
Renoverat och kompletterat, såsom fanerlagningar och senare fötter. Smärre skador och slitage, torrsprickor. Nycklarna till underdel ej fungerande.