Gråmålade. Den gustavianska stolen med fjällskärningar samt kannelerade ben med hörnfleuroner och överkragningar. Stilstolarna med pärlstav och kannelerade ben. Randig klädsel.
Bruksskick. Förstärkningar. Sprickor. Senare klädsel. Senare målning. Fläckar. Lagningar.
Tonsättaren och konstnären Gösta Nystroem (1890-1966)