Gråmålade. Skuren dekor av fjällskärningar. Kannelerade ben med hörnfleuroner och överkragningar. En med genombruten ryggbricka med spjälknippe och skuren blomma. Randig klädsel.
Bruksskick. Spår av skadedjur. Senare klädsel och målning. Mindre avslag samt sprickor. Lagningar. Färgbortfall.
Tonsättaren och konstnären Gösta Nystroem (1890-1966)