JOHAN ERIK HÖGLANDER, taburetter, ett par, gustavianska, Stockholm, sent 1700-tal.
Målade. Skuren dekor av bland annat fleuroner. Kopplade, kannelerade, bladhölstrade ben. Märkta med Stockholms stolmakarämbetes sigill på etikett. Signerade IEH för Johan Erik Höglander. Höjd 42 cm.
Senare målning. Färgbortfall. Senare klädsel. Förstärkningar.