JOHAN ERIK HÖGLANDER, stolar, 6 st, gustavianska, Stockholm, sent 1700-tal.
Målade. Svarvade ryggpinnar och skuren dekor av bland annat fleuroner. Kopplade, kannelerade ben. Lös, klädd och stoppad sits. Samtliga märkta med Stockholms stolmakarämbetes sigill på etikett. Fyra signerade IEH för Johan Erik Höglander. Sitthöjd 43 cm.
Senare målning. Färgbortfall. Senare klädsel. Förstärkningar. Torrsprickor. En något instabil.