Tudelat. Fanerat med valnöt. Överdel, glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Underdel, tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 122, djup 45, höjd ca 215 cm. Nyckel finns.
Slitage. Renoverad. Kompletterad. Torrsprickor. Förstärkningar. Repor. Märken. Fanerskador. Senare beslag.