Tvådelat. Målat. Överdelen med dörrpar och bakomliggande hyllor samt skedhylla. Underdelen med dörrpar och bakomliggande hylla. Bredd 113, djup 43, höjd 205 cm.
Renoverat, delvis framtagen originalfärg. Slitage, skador såsom torrsprickor. Kompletteringar.