Tvådelat. Fanerat med mahogny. Glasade skåpdörrar med spetsbågig dekor. Svängd krön med skuren bladdekor. Undertill skåpdel. Längd 114 cm, bredd 47 cm, höjd ca 240 cm. Nyckel finns.
Bruksskick. Ställvis blekt. Sprickor. Märken. Lagning vid bussing.
Upperuds herrgård.