Tudelat. Mörkbetsat. Överdel med uppsvängt krön. Spröjsat dörrpar med bakomliggande hyllplan, invändig belysning. Nedtill med dörrpar och bakomliggande hyllplan samt två lådor. Nyckelskyltar av mässing. Bredd 119. Djup 45. Höjd ca 203 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Repor. Märken. Ej funktionstestad belysning.