Fanerade med mahogny. Delvis svärtad och bronserad dekor. Tvådelat kvicksilverfolierat glas. Spegelns mått 181 x 91 cm. Bordets mått, bredd 88,5, djup 49, höjd 83,5 cm.
Skador, slitage, repor, torrsprickor. Smärre fanerbortfall. Glaset något löst i ramen, något anlupet och obetydliga nagg.