Fanerat med mahogny. Beslag och dekorlister av mässing. Två lådor i sargen Skiva klädd med grönt skinn. Uppsats med 8 lådor samt skåplucka med bakomliggande hyll- och fackinredning. Bredd 111. Djup 100. Höjd 77-128 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken. Fanerskador. Fläckar. Ställvis blekt. Lösa benavslut.