Signerad L.A.G: och med Stockholms hallstämpel i låda bakom skrivklaff. Fanerad med mahogny. Underdelen med tre lådor, överdelen med två utanpåliggande lådor, skrivklaff med bakomliggande låd-skåpinredning. Beslag av mässing. Bredd 118, djup 56, höjd 108,5 cm.
Skador. Slitage. Lagningar. Kompletteringar av faner samt bakbenen. Underdel och överdel fastsatta.