Mahogny. Fyra lådor varav den översta med en utdragbar skrivskiva och underliggande fackinredning med spegel. Bredd 104, djup 61, höjd 75 cm.
Renoverad. Kompletterad. Slitage. Repor. Fanerskador. Torrsprickor. Smärre fläckar. Anlupet glas. Delar saknas. Nyckel saknas.