HANNALEENA HEISKA, olja på pannå, signerad och daterad 2012 a tergo
"Charlie 52 (Charlie the Smoking Chimp)". 170 x 150 cm.
Smärre ytsmuts.
Helsinki Contemporary, Helsingfors
Art Copenhagen 2012
Replikanter i syraregn, tatuerade djur i snöstorm och observatorier framsuddade ur kosmiskt mörker. Hannaleena Heiska (f 1973) är en av Finlands mest uppmärksammade konstnärer i den yngre generationen. I Heiskas bildvärld finns spår av graffiti, musik, science fiction och fantasyfilm samt naturlyriska sekelskiftesstämningar. Ofta undersöks gränslandet mellan människa, natur och dröm.
Auktionens målning föreställer "Charlie the Smoking Chimp”.
Chimpansen Charlie på Bloemfontein Zoo i Sydafrika blev en tv-kändis när att började röka cigaretter på ett närmast mänskligt sätt. Hans djurskötare på zoo försökte införa rökförbud, men Charlie lärde sig att gömma sina cigaretter och besökare på djurparken delade välvilligt med sig till den folkkära chimpansen. Charlies ohälsosamma vana till trots. Han blev 52 år gammal och när han avled 2010 var det av ålder, och inte av bieffekter efter mångårig rökning. Genomsnittlig livslängd för chimpanser på djurparker är 40 år.