FOLKE BENSOW, trädgårdsstolar, ett par, "Sneckan", Byarums Bruk, sent 1900-tal.
Formgjuten aluminium. Träribbor i rygg och sits. Märkta. Sitthöjd ca 43, ryggens höjd 90 cm.
Smärre slitage. Ställvis färgbortfall.