GUSTAF MÖLLENBORG, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm, 1830.
Runda fotplattor, delvis godronnerade. Bladhölstrade samt överkragade skaft. Godronnerade ljuspipor. Höjd 23 cm. Vikt 670 g. Troligen fyllda skaft.
Bruksskick. Bucklor på fötterna. Mycket små bristningar på skaft.