Hamrad yta. Ovala fötter och uppsvängda, vridna hänklar. Kaffekanna och tekanna med handtag av skuret trä. Mjölkkanna och sockerskål. Höjd 8-20 cm. Total vikt 1530 gram.
Obetydligt ytslitage. Bucklor på fötter och pipar. Lagning på kaffekannans handtag.