Vit glasyr med guldkant. Tolv mattallrikar (24,5 cm), tolv entrétallrikar (21,5 cm), tolv djupa tallrikar (21 cm), tolv assietter (17,5 cm), sju uppläggningsfat (22-38 cm), två skålar (19 cm), en kanna (17 cm) och en såssnipa (22 cm).
Sedvanligt slitage. Glasyrmistor. Bruksskick. Tillverkningsdefekt.