Oval form på fyra claw and ball-fötter, genombruten dekor. Blå glasinsatser. Längd 8,3 cm.
Två glasinsatser senare, den ena med kantskador. Den tredje insatsen med kantnagg och defekter, ej ursprungligen ihophörande.
Ett saltkar med bristning i övre kanten.