OLE LYNGGAARD, Collier, armband samt örhängen.
18K guld. Stämplade Ole L.
Örhängen 18K guld med briljantslipade diamanter 0.05 ct enligt gravyr. Stift med clips. ca 24 x 26 mm.
Collier med odlade pärlor, diameter ca 5.5 mm. Briljantslipad diamant ca 0.10 ct. Stämplat Ole L. 750 med svensk importstämpel. Total längd inklusive lås ca 37 cm. Lås ca 30 x 25 mm.
Armband med odlade pärlor diameter ca 5.5 mm. Briljantslipad diamant ca 0.10 ct. Total längd inklusive lås ca 19 cm. Lås ca 30 x 25 mm. Total vikt ca 124 gram.
Slitage. Naturliga ojämheter på pärlor